Otyłość groźna i groźniejsza?

with 1 komentarz

Jak powszechnie wiadomo odżywianie jest człowiekowi niezbędne do życia, zaś produkty, które wybieramy do konsumpcji mają ogromny wpływ na nasz organizm.
Aktualnie możemy wyraźnie dostrzec jak duża część społeczeństwa nieprawidłowo się odżywia. Skutkiem, który zdecydowanie najszybciej rzuca się w oczy jest nadmierna masa ciała tych osób. Nadprogramowe kilogramy systematycznie przybywają, nasze ciało nie wygląda atrakcyjnie, a organizm przestaje sprawnie funkcjonować i lada moment możemy mówić o epidemii otyłości.

Otyłość 
to patologiczne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, które upośledza prawidłowe funkcjonowanie narządów. Wśród kobiet otyłość diagnozujemy w momencie, gdy tkanka tłuszczowa przekroczyła 30% masy ciała, zaś u mężczyzn powyżej 25% masy ciała. 

Czy ryzyko powikłań może zależeć od rodzaju otyłość? Czy istnieje groźniejszy typ otyłości?
T A K !!!

Możemy wyróżnić dwa rodzaje otyłości: androidalną i gynoidalną.

Podstawowa różnica polega na miejscu gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
W otyłości androidalnej tłuszcz kumuluje się w okolicy brzucha, natomiast w otyłości gynoidalnej jego nadmiar znajduje się na biodrach, udach i pośladkach.

Łatwo możemy zauważyć, że płcią, która jest bardziej podatna na wystąpienie otyłości gynoidalnej (czyli inaczej otyłości typu gruszka) jest płeć piękna.
Otyłość androidalna, czyli otyłość typu jabłko jest charakterystyczna dla mężczyzn, których głównym problemem jest odstający brzuch.

Otyłość typu jabłko diagnozujemy, gdy obwód pasa przekroczy u mężczyzn 102 cm, a wskaźnik WHR jest większy lub równy 0,9. Natomiast u kobiet obwód pasa jest większy niż 88 cm, a WHR jest większy lub równy 0,8.
Niższe wartości tych wskaźników świadczą o otyłości typu gruszka.

Charakterystycznymi cechami osoby, której sylwetka przypomina kształt jabłka są: zaokrąglone ramiona, szeroka klatka piersiowa z powiększonym piersiami, szczupłe nogi i niewidoczna talia.
Osoba, której sylwetka jest zbliżona do kształtu gruszki ma wąskie ramiona, małe piersi, widocznie zarysowaną talię, szerokie biodra i uda, a także duże pośladki.

Jedak najistotniejszą różnicą, która ma dominujący wpływ na nasze zdrowie jest ryzyko wystąpienia chorób i komplikacji.

Należy zdać sobie sprawę, że OTYŁOŚĆ ANDROIDALNA jest znacznie bardziej niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia niż otyłość gynoidalna.
Wiąże się to z kumulowaniem się tkanki tłuszczowej w okolicy ważnych narządów takich jak serce, płuca czy wątroba. Grozi to zachorowaniem na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, dnę moczanową, wystąpieniem udaru, a także zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu rodzajów nowotworu.
Bardziej prawdopodobne jest również wystąpienie zaburzeń metabolicznych: hiperurykemii, hiperinsulinemii, a także podwyższonych wartość cholesterolu LDL i trójglicerydów.
Na szczęście ten typ otyłości lepiej poddaje się leczeniu dietetycznemu i szybciej można utracić nadmierne kilogramy.

Natomiast otyłość gynoidalna niesie ze sobą mniejsze ryzyko dla zdrowia, jednak jest trudniejsza do zwalczenia i wymaga dłuższej dietoterapii.
Charakteryzuje się prawidłowym profilem metabolicznym, aczkolwiek predysponuje do wystąpienia zapalenia kości i stawów.

Jednakże każdy typ otyłości wymaga leczenia dietetycznego, które jest podstawą do walki z chorobą. Zarówno otyłości androidalnej jak i gynoidalnej nie można lekceważyć i należy podjąć działania naprawcze i profilaktyczne jak najwcześniej, aby uniknąć groźnych powikłań.

 

 

One Response

  1. Ladyflower123
    | Odpowiedz

    Ja nie mam problemów z otyłością, a patrząc na kobiety w mojej rodzinie, raczej nie będę miała. Jednak i tak staram się zwracać uwagę co jem.

Leave a Reply