Woda kokosowa

with Brak komentarzy

Produkty zagraniczne podbijają rynek, walczą także o docenienie przez konsumentów. Reklamowane jako „zdrowe” i „sprzyjające odchudzaniu” zyskują sławę, w związku z tym zwolenników i przeciwników.

Jednym  z takich produktów jest woda kokosowa. Oto kilka ciekawych informacji na jej temat:

  • kokosniskokaloryczny (ok.20kcal/100ml), hipoalergiczny,prawie klarowny płyn, który gromadzi się wewnątrz młodych, jeszcze zielonych owoców palmy kokosowej. Mogąone zawierać od 200ml do nawet 1l wody kokosowej.
  • w skład wchodzą: woda (ok.94%), węglowodany, enzymy, aminokwasy, fitohormony, witaminy z grupy B, witamina C oraz składniki mineralne, takie jak potas,wapń, żelazo,fosfor, sód, chlor, magnez. Jest popularna wśród sportowców jako naturalny izotonik (bez dodatku szkodliwych barwników); może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości związanych z piciem alkoholu.
  • ilość węglowodanów występujących w wodzie kokosowej jest zbliżona do ich zawartości w napojach izotonicznych (wynosi ok.3,7%) i jest kilkukrotnie mniejsza od ich ilości w sokach uzyskiwanych z innych owoców. Dlatego jest zalecana osobom odchudzającym się.
  • w skład wchodzi także: kwasu laurynowego wspomaga układ immunologiczny, ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczo.
  • występujące w wodzie kokosowej cytokiny (m.in kinetyna ) wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe oraz spowalniające starzenie się komórek.

Im bardziej dojrzały jest kokos, tym mniej wody kokosowej będzie zawierał. Z upływem czasu zmienia się również jej skład, ponieważ minerały i witaminy są wchłaniane przez bielmo kokosa. Właśnie dlatego najlepszym wyborem są młode sztuki.

 

Spożywanie wody kokosowej może chronić przed zawałem serca oraz wspomagać kontrolowanie nadciśnienia. Korzystnie wpływa na skórę – przeciwświądowi, przeciwzapalnie, dzięki czemu może wspomagać leczenie chorób skóry, trądziku oraz np. uporczywych grzybic stóp. W 100ml wody kokosowej znajduje się 250mg potasu i 105mg sodu, dzięki czemu umożliwia ona uzupełnienie strat elektrolitów m.in w czasie biegunki.

W Polsce wodę kokosową można nabyć głównie w sklepach ze zdrową żywnością,ale produkt ten zaczyna pojawiać się również w sklepach sieciowych. Możemy go znaleźć w plastikowych lub szklanych butelkach oraz kartonach. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na skład- jednym składnikiem powinna być woda kokosowa. Charakterystyczny jest również smak – lekko słodki o orzechowym posmaku.

Leave a Reply